top of page

5 kroków do uwolnienia gotówki w Twoim sklepie


Każdy kto prowadzi sklep wie, jak ważna jest płynność gotówkowa. Jej utrata może skutkować zadyszką w bieżącym prowadzeniu biznesu. Tym bardziej warto zastanowić się czy masz pomysł jak tego dokonać.


1. Rozejrzyj się.


Czy kiedyś zastanawiałeś się ile pieniędzy zamrożonych jest w towarze na półkach? Szczególnie ważne jest to w odniesieniu do towarów nierotujących. Po co blokować miejsce i przechowywać produkty, których nikt nie chce. No dobrze. Czy wiesz już, które to produkty? Potrafisz je namierzyć?


2. Jeszcze dokładniej się rozejrzyj


Być może nie prowadzisz jednego, a więcej punktów detalicznych. W takiej sytuacji powinieneś czym prędzej zebrać wiedzę o całym zapasie danego produktu w całej swojej sieci. Skumulowane zapasy mogą uzbierać się w niezłą sumkę. Ale co dalej?


3. Zmniejsz stan magazynowy


Nic tak nie poprawia humoru jak wyprzedaże. Zwłaszcza gdy wyprzedajesz zalegający towar. Jak tego dokonać? odpowiednia strategia cenowa powinna skutecznie pomóc. Przecena o 50% powinna pomóc szybko pozbyć się problemu. najważniejsze aby strategia była:

1. Szybko wdrożona (nie chcemy przecież doczekać się przeterminowania serii towaru)

2. Spójna dla całej Twojej sieci (wsparcie strategii marketingowej za pomocą lokalnej gazetki zdziała tutaj cuda).

Wszystko poszło "na pniu"? Świetnie! Zwolniłeś dużo miejsca. Czy to koniec?


4. Zrezygnuj z zamawiania "w ciemno"


Zamawianie produktów tylko na podstawie rotacji może skończyć się utratą ciągłości sprzedaży. Prognozowanie optymalnego stanu produktu jest kluczem do utrzymywania odpowiedniej wartości magazynu. Powinieneś teraz postawić na prawdziwe "drivery" sprzedaży w miejsce towarów słabo-rotujących.


5. Zastaw "czujki"


Czy problem nierotujących produktów nie wróci? Gusta klientów ulegają zmianie. To co było lokomotywą sprzedaży wczoraj, dziś może już się nie sprzedawać. Nie wróż z fusów. Sprawdzaj. Analizowanie i odpowiednie reagowanie na sygnały ostrzegawcze zabezpieczy Cię przed zamrażaniem gotówki.


W konkurowaniu na lokalnym rynku zdolność do szybkiego uwolnienia kapitału może zdecydować o przewadze.


Czy Twój system odpowiednio wspiera Twoją strategię?

Comments


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page